بسم الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن بیست وچهارمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش، هم چون شهید ابوذر غزنوی، شهید سید علی علوی، شهید ابراهیمی بهسودی، شهید اخلاصی جاغوری، شهید جان محمد ترکمنی و شهید عباس جعفری لومانی را به همه مردم افغانستان، به خصوص یاران و پیروان آن شهید والامقام، تسلیت می گویم و از خداوند بزرگ می خواهم که ما را در راه خط عدالت خواهی ثابت قدم و استوار نگه دارد.


هم ‎وطنان عزیز و گرامی!

ما در حالی بیست وچهارمین سالگرد شهادت شهید مزاری و یارانش را گرامی می داریم که از آن زمان تا کنون تغییرات بس مهم و ژرف در کشور ما به وجود آمده است. این تغییرات از سطح معیشت و حیات جمعی تا ذهنیت عمومی و باورهای مردم را در بر می گیرد. در آن زمان سپاه جهل و تاریکی با سرعت کم نظیری توانست سراسر افغانستان را درنوردد و بر مقدرات کشور حاکم گردد. ولی اکنون آن بستر دیگر برای بازگشت تاریکی وجود ندارد. اکنون خوش بختانه نظامی برخاسته از آرای مردم و مبتنی بر قانون اساسی و تفکیک قوا وجود دارد و ما دارای نهادهای اساسی دولت هستیم. هر کدام از نهادها اگرچه دچار کمبودها و ضعف هایی هستند، ولی به طور سیستماتیک در حال رشد و بالندگی قرار دارند. مهم تر از همه ما اکنون دارای نهادهای امنیتی قدرتمند و مسلکی هستیم که انگیزه قوی و وصف ناپذیری در راستای خدمت به وطن و مبارزه با دشمنان را دارند. در سال های اخیر اگرچه فضای سیاست زده و آمیخته با کین و نفرت، مانع شناخت مردم از توانایی ها، ظرفیت ها و شاهکاری های نیروهای امنیتی ما گردیده است. اما جان فشانی ها و فداکاری های فرزندان شجاع این وطن در چوکات نهادهای امنیتی کشور برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد شد و هرگز از یادها نخواهد رفت.

ما طی سال های اخیر در راستای تحقق و نهادینه سازی دموکراسی، شش دور انتخابات مهم را سپری کردیم و درس های زیادی از این روندها آموختیم. اگرچه همواره مشکلات و چالش ها را شاهد بودیم ولی هرگز این مشکلات و چالش ها سبب نشد که به گذشته عقب نشینی کنیم. مردم ما امیدوارتر از گذشته در راستای حقوق شهروندی خویش و پا گرفتن نهادهای دولت تلاش کردند و حتی قربانی های بی شماری نیز در این راه تقدیم کردند.

در طول سال های گذشته ما آزادی های مدنی و حقوق شهروندی خویش را به دست آوردیم و رسانه های آزاد و آزادی بیان اکنون بخشی از زندگی مردم افغانستان هستند و حیات جمعی بدون رسانه های آزاد و آزادی بیان بی معنی است. تساهل و مدارای مذهبی و دینی در حد بی سابقه ای در کشور ما حاکم است و هیچ کسی به شمول نهادهای حکومتی مجاز نیستند به خاطر عقاید و باورهای دیگران بدان ها اهانت کنند و یا آن ها را از کاری باز دارند.

در سال های گذشته به خصوص در چهار سال اخیر زیرساخت های اصلی توسعه و پیشرفت کشور، هم در بخش های انکشافی و هم در بخش های حقوقی و قانونی بنا گردیده است. پروژه های ملی به تحرک در امده است و بسیاری از آن ها یا در حال کار است و یا به مرحله بهره برداری رسیده است. توازن در تطبیق پروژه ها یکی از اولویت های حکومت وحدت ملی بوده است و علی رغم چالش های تخنیکی و مالی اما هرگز رهبری حکومت از متوازن سازی و تطبیق پروژه ها غافل نبوده است.

در بخش اصلاح ساختارهای حقوقی و قانونی، نظام اداری کشور مبتنی بر نگاه عدالت محور، مورد بازنگری و اصلاحات جدی قرار گرفته اند. سیستم استخدام کشور و ساختارهای قانونی و اداری همه کمیسیون ها و ادارات مستقل مورد بازنگری جدی قرار گرفته اند و اصلاح شده اند. در چهار سال گذشته بیش از ۴۰۰ قانون یا از نو تدوین شده و یا تعدیل گردیده است که در نوع خود بی سابقه و برای ساختن یک کشور با ثبات، حیاتی و ضروری است.

عوامل انسانی و ساختاری فساد به کلی ریشه نشده اند. ولی می توانیم ادعا کنیم که افغانستان در حال عبور از یک عنوان شرم آور به نام فساد اداری است. نام افغانستان در اولین روزهای حکومت وحدت ملی بیش از هر چیزی دیگر، فساد را در اذهان تداعی می کرد و با همین نام شناخته می شد، اما اکنون به باور اکثر نهادهای ناظر بین المللی و شرکای افغانستان ما از این مرحله عبور کرده ایم. بدون شک فایق آمدن بر عوامل فساد، کار ساده ای نبوده است و ما هنوز دچار چالش از سوی فسادپیشه گان هستیم. اما به مردم خویش اطمینان می دهیم که راه غلبه بر فساد و مافیای قدرت و ثروت جرمی هموار شده است.

با اطمینان می توانیم ادعا کنیم که حکومت وحدت ملی در عین حالی که در جبهه های جنگ با دشمن غدار و کینه توز می رزمیده است، در داخل نظام و ساختار سیاسی کشور، با جزیره های قدرت میراثی شده، در یک نبرد سنگین و پنهان مبارزه می کرده است. سیاست های خاندانی و میراثی، اقتدارگرایی های قبیله ای و قلمروهای ملوک الطوایفی اکنون فرو پاشیده و دچار گسست شده اند. این راهی که طی شده، برگشت ناپذیر است و هیچ کسی توانایی آن را ندارد که تاریخ را به عقب برگرداند.

تمام آن چه گفته شد پس از عصر شهید مزاری به وجود آمده است و البته بخشی از این موارد از آرزوها و آرمان های آن شهید روشن بین بود. مفهوم این سخن این است که ما راه طولانی در پیش داریم و راه شهید مزاری به مثابه یک مسیر روشن و هدفمند، هنوز ناتمام است. «شهید مزاری» نام دیگر «عدالت» است و اکنون نام و یادش چراغی در مسیر تاریخ تحول این سرزمین است. شهید مزاری این درس بزرگ را به ما آموخته است که «عدالت» به مثابه معیار روشن و غیر قابل تغییر، استراتژی دیروز، امروز و فردای ما است و همه چیز به شمول صلح و جنگ و هر رویداد مهم دیگر با محک «عدالت» باید سنجیده شود. به همین خاطر نام مزاری نه تنها فراموش و یا کمرنگ نمی شود، بلکه هرچه زمان می گذرد، درخشان تر و فراگیرتر می گردد. راز مانایی و جاودانگی شهید مزاری در این است که نام او با «عدالت» در هم تنیده است و این درهم تنیدگی به معنای آن است که او هم برای دیروز ما حرفی برای گفتن داشت و هم برای امروز و فردای ما، آموزه های بزرگی دارد.

استراتژی ما اکنون نیز این است که در مسیر او گام برداریم و هرگز از رفتن در این مسیر نه خسته شویم و نه به بی راهه رویم، بلکه پیوسته و استوار به پیش رویم و در مسیر خویش تحولات شگرف بیافرینیم. این استراتژی تنها مبتنی بر جبر تاریخ نیست، بلکه یک انتخاب آگاهانه و یک تعهد تاریخی و اخلاقی نیز هست.

ما همان گونه که در طول سال های گذشته همواره به سمت تحقق آرمان های شهید مزاری حرکت کرده ایم و همه تلاش و توان خود را در این راه به کار بسته ایم، تجارب بسیاری نیز اندوخته ایم و پست وبلندی های راه عدالت خواهی را نیز شناخته ایم. ما در سایه نام شهید مزاری برای خویش آبرو و حیثیت اجتماعی و یا امتیاز سیاسی کمایی نکرده ایم و از میراث سیاسی وی برای خویش قبایی ندوخته ایم. نام او مشعل فروزانی است که بر هر ابهام و تیرگی، روشنایی می افکند و مسیر آینده را روشن می کند. او راهی را برای رفتن گشود و اینک نوبت نسل امروز و فردای افغانستان است که این مسیر را تبدیل به یک طریقت ابدی و شاهراه همگانی بسازند. او در هیچ مسیر انحرافی گام نگذاشت و هیچ سنگی بر سر راه ما قرار نداد. بر ما است که همه موانع را از راه نسل آینده خویش برداریم و از موانعی که بر سر راه ما گذاشته می شود، عبور کنیم.

یک بار دیگر بیست وچهارمین سالروز عروج خونین و ملکوتی شهید وحدت ملی و یاران وفادارش را گرامی می دارم و از خداوند بزرگ می خواهم که برای مردم ما در پیمودن راه آن شهید سعید، توفیق بیشتر ببخشد.

سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

۲۰ حوت ۱۳۹۷

اشتراک گذاری