«لیو جین سونگ»، سفیر کشور چین بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۷ با استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کرد.

سفیر چین ضمن تأکید به گسترش همکاری‌ های متقابل بین افغانستان و چین در عرصه‌‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی از انجام بستۀ کمکی موادغذایی کشور چین به مردم افغانستان خبر داد.

وی همچنین گفت که روند همکاری‌‌های آن کشور برای امنیت کریدور واخان بدخشان در همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان و کمک دولت چین به آموزش و تقویت نیروهای امنیتی افغان نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

سفیر چین گفت که پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و برگزاری کنفرانس ژنیو، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده و مذاکرات صلح با گروه طالبان، دو اولویت اساسی حکومت افغانستان است و دولت چین تلاش می‌‌کند تا در هردو زمینه همکار دولت و مردم افغانستان باشد.

سفیر کشور چین ضمن تأکید به حمایت قاطع دولت آن کشور از دولت و مردم افغانستان، از پی‌گیری مذاکرات سه‌جانبه بین افغانستان، چین و پاکستان نیز خبر داد و گفت که تقویت و نظام‌‌مند شدن این همکاری‌‌ها می‌‌تواند در روند مذاکرات صلح و گفتگو با مخالفان مسلح دولت افغانستان مفید باشد.

آقای جین سونگ گفت که اجرایی شدن همکاری‌‌های سه‌جانبه بین هر سه کشور چین، افغانستان و پاکستان می‌تواند برای تطبیق پروژه‌ های زیربنایی در افغانستان نیز ممد واقع گردد.

وی گفت که با تقویت و توسعۀ همکاری‌های سه جانبه چین، افغانستان و پاکستان همۀ کشور منطقه در بخش تجارت، ترانزیت و همکاری‌‌های اقتصادی از سهولت‌‌های بیشتری مستفید خواهند شد.

متقابلا استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از کمک های دولت چین به دولت و مردم افغانستان اظهار قدردانی کرد و گفت: «دولت و مردم چین یکی از همکاران فعال مردم افغانستان در سطح کشورهای منطقه است».

معاون رئیس جمهور از توجه دولت چین مبنی بر پی‌‌گیری مذاکرات سه جانبه بین افغانستان، چین و پاکستان استقبال کرد و ابراز امیدواری نمود که این همکاری‌ها بتواند روند مذاکرات صلح و گفتگو با مخالفان مسلح دولت افغانستان را تسهیل کند.

استاد دانش از نقش دولت چین در زمینۀ کمک و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان، به خصوص تدابیر مشترک امنیتی در کریدور واخان بدخشان ابراز خرسندی کرده و بر توجه جدی دولت چین در این مورد تأکید کرد.

استاد دانش تلاش‌ های دولت چین را در زمینۀ به ثمررسیدن مذکرات سه جانبه بین افغانستان، چین و پاکستان بیانگر حسن نیت آن کشور نسبت به مردم و دولت افغانستان در راستای به نتیجه‌رسیدن مذاکرات صلح دانست.

وی گفت که تقویت و توسعه همکاری نزدیک سه‌جانبه بین افغانستان، چین و پاکستان ضمن آنکه برای مذاکرات صلح در افغانستان مفید است، این همکاری‌ها می‌‌تواند در عرصۀ اقتصادی و تطبیق پروژه‌‌های کلان زیربنایی در افغانستان و در سطح کشورهای منطقه هم مؤثر باشد.

معاون رئیس جمهور ضمن تأکید به گسترش همکاری‌‌های متقابل بین هر دو کشور افغانستان و چین در عرصه‌‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی، خواهرخواندگی ولایت بامیان و ایالت گانسوی چین را یک نمونۀ عینی در جهت توسعۀ همکاری‌‌های فرهنگی دوجانبه بین دو کشور عنوان کرد و گفت فرهنگ بودیسم می‌تواند یک وجه مشترک همکاری‌های سه‌جانبه بین افغانستان، چین و هندوستان نیز باشد.

اشتراک گذاری